2021 Micro-Influencer Yılı Olacak!

Gerçek, Samimi ve İlham Verici

İlginç bir dönemden geçiyoruz, hemen her gün bildiğimiz doğrularla yanlışlar yer değiştiriyor. Bir taraftan turizm sektörü ciddi bir sınavdan geçerken, turizm için omurga niteliğindeki influencer marketing ve tüm etkin  içerik sağlayıcıları da yine bu süreçte aynı şekilde bir sabır sınavından geçiyorlar. Fakat ilginçtir ki tarihte hiç bir zaman üretilen içerik bu kadar büyük bir iştah ile beklenip tüketilmemişti. Bu mucizevi gelişmeyi, son 6-8 aydır görüyoruz. Gerçek, samimi ve ilham verici bir içerik, kuru toprağa suyun değmesi gibi süratle emiliyor ve sindiriliyor. Bu açıdan, hem içerik sağlayıcıları için, hem de pazarlama stratejisinde influencer marketing bulunduran akıllı pazarlamacılar için, olağanüstü harika ve fırsatlarla dolu bir dönem yaşıyoruz.

Rakamlara baktığımızda yine şaşırıyoruz; sosyal medya takipçilerinin son 8 ayda mecrada geçirdikleri süre %72 oranında artmış. Bu çok ciddi bir ekran süresi demek. Ve yine çok ciddi bir potansiyel-tüketici kitlesi demek. Ekran başında, gönüllü, bilgiye ve ilgiye aç, vereceğiniz mesajları bekliyor! Elbette samimi; gerçek ve ilham verici olması karşılığında! Bu kitleyi biraz daha detaylı incelediğimizde görüyoruz ki ‘GenZ’ nin %84’ü ekran başındayım diyor! Yani gençler, yani seyahat meraklıları, yani yerinde duramayanlar, korkusuzlar, optimistler, maceracılar… Alın size tertemiz bir potansiyel-destinasyon hedef kitlesi!

 

Daha da ilginci geliyor; ekran başına kitlenen bu kitlenin ‘Baby-Boomers’ yaş aralığından %68’i, ben de ekran başındayım diyor. 57-64 yaş aralığı! Yani eve en çok kapananlar, yani o çok sevdikleri seyahatlerden mahrum kalanlar, emekliler, en çok gezme hayali kuranlar! Alın bu da diğer en kıymetli potansiyel hedef kitle!

 

Bu sadece ekran başına verimsiz bir kilitlenme değil. Burada içerik tüketiminden bahsediyoruz. Çok ama çok sadık, harekete geçmeye çok hazır, çok aktif bir kitleden bahsediyoruz. Öyle ki influencerların takipçilerinin 3’te 2 si, bundan sonra -yani pandemi sonrasında da, bırakmam, takibimi yaparım diyor. Hatta her hangi bir satın alma yapmadan önce, mutlaka bir influencer görüşüne başvuracağını söylüyor. Bu demek oluyor ki, güven ve samimiyet, satın alma kararını tetikliyor. Tüketicinin güven ihtiyacının dorukta olduğu bu dönemde, bir pazarlama kanalı olarak influencerlar inanılmaz bir etkiye sahip. Tarihte hiçbir dönemde, pazarlamanın herhangi bir dalında, bu seviyede bir sadakat ve inanç ilişkisi görülmemişti.

Bu coşkuyu biraz da bilgiyle taçlandıralım; sözünü ettiğimiz iki büyük hedef kitleye bakarak, toplumdaki temel ihtiyaç, motivasyon ve yönelimi belirleyebiliyoruz. ‘İnsanlar esasen ne hissetmek istiyor’ diye baktığımızda, şunu görüyoruz; Güven ve rahatlama. Bu iki büyük temel ihtiyaç, tüm tüketim evreninin eksenine yerleşmiş durumda. Tabi işin temelinde olan ve artık motto haline gelen samimiyet, gerçeklik, ilham vericilik ise bu işin olmazsa olmazı.

 

Güven ve rahatlama ihtiyacı, sosyal medyada trend haline gelen tüm formatların, tarzların temelini oluşturuyor. 50 yaş üstü o aşırı sadık, cebinde parası olan hedef kitle var ya, işte onlar içerik dünyasının yarısını kapsayan, bilgi veren formatların çılgınca artma sebebi. Bu kitle, yemek yaparken, DIY videosu ararken ya da indirim takip ederken, influencerlara o kadar çok bağlanıyor ve inanıyor ki; aynı şekilde seyahat planlarken ilk yaptıkları da influencer ne derse onu dinlemek oluyor. Güven ihtiyaçları o kadar fazla ki, bir influencera bir kere inandılar mı sadakatleri de o kadar kuvvetli oluyor. Tam da bu yüzden samimiyet ve gerçeklik influencer içeriklerinde önümüzdeki yıl özellikle tavan yapan unsur olacak. Hem de tahmin ettiğimizden çok daha uzun süre hayatlarımızın yeni normali olmaya devam edecek.

 

Diğer en büyük ihtiyaç olan ‘rahatlama’ ya gelecek olursak, yine bunun peşinde olan çok büyük bir kitle görüyoruz; gençler! Meme’ler, komik kısa videolar, capsler, günün pozitif geçmesini sağlayan her türlü içerik, gençlerin sadakat gösterdiği influencerlerın ortak özelliği. Bu da içerik dünyasının neredeyse diğer yarısını oluşturuyor. Gündem sıkıntılarla dolu olunca, influencerların rahatlatma gibi bir rolleri de oluyor. İşte ilham vericilik de burada devreye giriyor. 35 yaş altını hedefleyen influencerların bilgi verirken de, keşif yaparken de, her türlü yönlendirme yaparken de, içeriklerinin kolay anlaşılır, hafif, rahatlatıcı, baskı yaratmayan, tutturmayan bir tonda ve gülümsetici olmaya önem vermesi bekleniyor.

Destinasyonun Kişiliğindir

İşin seyahat kısmına gelirsek, önümüzdeki yıl çok daha fazla gezeceğimiz, korkusuzca keşifler yapacağımız ve belki de yeni destinasyonlar hedefleyeceğimiz bir yıl olacak. Tüm turizm pazarlamacılarının dikkatini çekmek isterim ki, destinasyon artık sadece bir lokasyon değil, bir kimlik ifadesidir. İnsanlar, tatillerini planlarken ve destinasyonlarını seçerken aslında kimlik ifadesinde bulunuyorlar. Bunu yaparken de tıpkı kendi hayatlarının mimarı olmak gibi bir keyif alıyorlar. Destinasyonların mutlaka birer marka gibi yönetilmesi, bu yüzden çok önemli. Bir marka gibi, net bir profil çizmeli, karakteristik özellikleri vurgulanmalı, kişiliği olmalı, çok net bir hayat duruşu, tutumu olmalı. Bunu vurgulamak ve belirginleştirmek için en sağlam ve en pratik yol elbette influencer pazarlamasıdır. Destinasyonun vurguladığı kimlik ile uyumlu bir mikro-infleuncer sepeti, hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için en olay ve güvenilir yoldur. Bu noktada, marka temsilcisi influencerın, ilham verici olması, güven vermesi, ikna edici bir gerçeklik ve samimiyete sahip olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Neden mikro diyorum? Çok net; 2020 de kullanılan toplam reklam hashtaglerinin yarıya yakını, bin ve yirmi bin arası takipçisi olan hesaplardan geldi. Yani mikro influencerlar. Artık çok iyi biliyoruz ki mikro influencerlar daha keskin kişilik hatlarına sahip. Mikro influencerların tercihleri de, takipçileri adına daha ilham verici ve ikna edici oluyor. Mikro influencer takipçileri, influencerlarını kendi kimlik bayrakları haline getiriyor. Onun tarzı, onun seçimleri, onun prensipleri, takipçilerin de kimliği haline geliyor.

Önümüzdeki yıl daha az jenerik influencer, daha fazla konusunda uzman, mikro influencer göreceğiz. Samimiyet, gerçekçilik ve ilham vericilik ise hayatlarımızda baş köşeye yerleşecek. Güzel bir yıl bizi bekliyor!

Esra Köprülü