Yeni Başlayanlar İçin Influencer Kampanyası Nasıl Yapılır? 

‘Sıfır noktasındayım, ben bu işe nereden başlayacağım?’ diyenler; aman sakin olun!

Şu 3 noktayı çözün gerisi çorap söküğü gibi gelecek; Influencer kampanyasına ne kadar bütçe ayırabilirim? Sonuç beklentim nedir? Doğru influencer kimdir?

Bugüne kadar Influencer Marketing üstüne pek çok konuyu detayı ile konuştuk; Influencer ne demek, influencer pazarlaması ne demek, seyahat sektöründe faydaları nelerdir gibi bir çok konuyu analiz ettik, trendlere, formatlara, yollara, yöntemlere baktık.

2021 yılının seyahat sektöründe, özellikle de lüks tüketim tarafında durmayacağını, hatta da daha da hareketleneceğini de, raporlardan ve otoritelerin çıkarımlarından biliyoruz. Belli bazı yönelim değişiklikleri olacak evet; pandeminin hayatımıza getirdiği, hatta şimdiden alıştığımız, yadırgamamaya başladığımız bazı eğilimlerimiz oluştu. Bunları, seyahat planlarımıza yerleştirir olduk, hatta bunları arar olduk; daha korunaklı, daha güvenli, hijyenik ortamlar, lokal seyahatler, kendimize ait mekanlar, kapalı gruplar, doğaya dönüş gibi pek çok minik yenilik hayatımızdaki yerini çoktan aldı. Bütün bunlar olurken elbette önümüzdeki yıl da seyahat konusunda influencerları çokça göreceğiz. Influencerlara bu yıl çok iş düşecek, yerlerinde oturamayacaklar. Özellikle, trendlerin öngördüğü tüm yenilikleri bir bir yaşayacağız. pek çok tesis ve pazarlama ekibi, influencer pazarlaması yapacak. Tahminimizden daha yoğun ve umuyorum daha planlı ve stratejik kampanyalara rastlayacağız bu alanda.

Peki sıra bize geldiğinde ne  olacak? Patron bize, “Hadi biz de yapalım şu influencer pazarlamasını” dediğinde nereden başlayacağız?  Influencer nasıl bulunur? Bu işe kaç para harcanır? Neresinden tutulur, bunları nasıl bileceğiz, nereden başlayacağız?

İşin temelinde 3 basit hareket var; bu şekilde bakalım:

 

  1. Önce Bütçeni Belirle

Influencer marketinge ayıracağınız bütçe, pazarlama planının en önemli kalemlerinden biridir.. Sosyal medya üzerinden markanızı temsil etmesini istediğiniz insana, sponsor olmanız demektir. Geri dönüşü raporlanabilir, hedef kitle çalışmaları detaylandırılabilir ve hemen karşılığı alınabilir. Bir influencer marketing bütçesini belirlerken, o işin uzmanlarından yardım almanızı öneririz. Bunu kendi başınıza yaptığınızda, zorlanacağınız gibi, belki de daha fazla maliyet ödeyebilirsiniz. Ayrıca sahte takipçili hesaplar tarafından kandırılabilir veya hiç deneyimi olmayan biriyle çalışıyor olabilirsiniz. Tek atımlık influencer marketing bütçenizi boşa harcamak istemezsiniz.

Bugüne kadar genel eğilim, dijital pazarlama bütçesinin %25’inin influencer kalemi olarak ayrılması idi. Bu yıl ise, %17 lik bir marka diliminin, bu oranı %50’lere kadar çıkaracağı tahmin ediliyor. Bu bütçe yoğunlaşmasında, uzun vadeli anlaşmaların ve paylaşım formatlarının çeşitlenmesi sebebiyle etkileşimin çetrefilleşmesinin etkisi var. Eski güzel günlerdeki gibi 2 post-1 story anlaşmaları artık pek kalmadı. Markalar şimdi daha fazlasını bekliyor. Daha fazla etkileşim ve satışa dönen içerik, bu yıl daha da çok görülecek ve beklenecek. Genel olarak pazarlama uzmanlarının %90’ı, influencer pazarlamasından elde edilen ROI oranlarının, diğer kanalara göre çok daha iyi olduğunu belirtiyor. İşi doğru yaptığınızda, karşılığını daha çabuk ve net aldığınız başka bir tanıtım yolu neredeyse yok.

Bu yıl daha çok göreceğimiz ve aynı zamanda önerilen yöntem, marka temsilcisi şeklinde konumlandırılan influencerlar ve daha uzun vadeli, devamlı çalışma usulü olacak. Bütçeler de daha planlı, daha sürdürülebilir ve odaklı harcanacak.

Influencer bütçeleri farklı faktörlerden etkilenir: takipçi sayısı bunlardan biridir. Elbette bu takipçilerin gerçek olduğundan emin olmalısınız. Platform ise bir başka bir değişkendir. TikTok’un popülerleşmesi, Instagram’ın Reels videoları ve audio-chat kavramını ile podcastlerin hayatımıza girişiyle platformlar arasındaki hiyerarşi de değişecek gibi görünüyor.

 

  1. Sonra Hemen Kampanyanı Planla

Öncelikle hedef kitlen kim? Nerede yaşıyorlar? İlgi alanları neler? Sosyal medya ile nasıl etkileşime giriyorlar?

Markanın hedefi nedir? Marka bilinirliği mi oluşturmak istiyorsunuz? Web sitenizi ziyaret etmelerini mi istiyorsunuz? Ürününüzü mü satmak istiyorsunuz? Yoksa sadece belirli bir kitleye bir yeniliği mi duyurmak istiyorsunuz?

Bunların üstüne hemen platformunu belirle; hedef kitlendeki online sohbetler nerede gerçekleşiyor? Hangi çeşit içerikler popüler? Genel olarak verilen tepkiler neler; Soru mu soruluyor, yorum mu yapılıyor? Etkileşim için tetiklendikleri içerik türleri neler?

Bunların üstüne hangi içeriği hangi gün yayınlayacağınızın organizasyonunu yapın. Kampanyanızı maksimum verime çıkarmak için yükseltilmiş gönderiler ve ücretli reklamlar ile mutlaka koordine etmeniz gerekir.

Bu yıl kampanyaların uzun vadeli ve daha sıkı fıkı bir ilişki yapısı içermesi eğilimi olduğunu biliyoruz, yani tek story’lik çalışmalar artık kampanyadan sayılmıyor. Modası geçmeyen tipik bir kaç modele ise hemen kısaca bakalım;

Sponsorlu içerik; Marka farkındalığı ve yeni müşteri edinmek için önerilir. Influencer’ın kendi akışında yer alırsınız. Elbette bunu tek sefer yapmak yetmez. Devamlılık öneririz. Kendi akışınızda ‘repost’ ve ‘highlight’ ile desteklersiniz. Bu çalışma için influencer’ı markanızla ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirmeli ve kullanım tecrübesi oluşturmalısınız.

Marka temsilcisi; düzenli bir içerik için markanız, influencer’ın hayatına anlamlı bir şeklide katılmış olmalı. Yoksa inandırıcı olmanız imkansız. Sürdürülebilir ve ilgi çekici içerik oluşturmak için bütçenin ve zaman planının önceden ayarlanmış olması gerekir.

Eleştiri ve değerlendirme; en ucuz, en pratik ve kısa vadeli çalışmadır. Ürün veya hizmeti deneyen influencer, görüşlerini yazar. Tek seferliktir. Reklam ile koordine etmeniz verimliliği artırır. Etkileşim düşük olabilir. Piyasaya yeni girenler için iyi bir ilk adımdır genellikle.

Hediye dağıtma; doğru ‘hashtag’ ile el ele yürümeli. Sizinle ilgisi olmayan bir kitleyi markanıza çekebilir ve uzun vadede etkileşiminizi düşürebilir. Bu anlamda en riskli çalışmadır. Lansman, yeni marka ve duyurular için kullanılabilir. Ama dikkatli olunması gereken bir yöntem. Kısa sürede gelen takipçi ve ilgi aynı şekilde kısa sürede sizi terk edebilir.

 

  1. Doğru Influencer İle Çalıştığından Emin Ol

 

Aman sakın acele edip iyi görünümlü, takipçi sayısı yüksek bir profile sahip herhangi bir influencer ile bağlantıya geçmeyin! Yukarıda belirtildiği üzere, doğru influencer ve doğru sosyal medya platformu için hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Influencer seçimi ve yönetimi için her zaman güvenilir bir platform ile işbirliği yapmanız önerilir. Sahte hesaplar çok arttı aman dikkat! Sahte hesapları ayrıştırmak ve hesabın sağlığını denetlemek için mutlaka çeşitli denetim platformlarından yararlanın. Hesabın takipçi sayısı ile beğeni ve yorumlar arasındaki ilişkiye dikkat edin. Hesabın farklı postlarına bakın ve beğeni ve yorum sayılarını karşılaştırın. Takipçilere şöyle bir göz atın, rastgele birkaçını inceleyin ve gerçek olup olmadıklarını kontrol edin. Aynı şekilde her zaman sosyal medya denetim platformlarını kullanın.

Influencer’ın farklı platformlardaki performanslarına mutlaka bakın. Markanızın herhangi bir yeni platform için deneme tahtası olmasını istemezsiniz. Influencer’ın kendi hedef kitlesini inceleyin, yorumlardaki dili inceleyin. Tutum ve ses tonunun sizin markanıza uyum uymadığını kontrol edin.

Özetle, işe balıklama atlamadan önce bu üç basit adımı planlamakta yarar var; bütçe, hedef, influencer! Diğer tüm detaylar, içeriğin zenginleştirilmesi, platformun çeşitlendirilmesi, reklamların koordinasyonu, etkileşimin artırılması, üzerinde daha sonra da çalışılabilecek konular.

Esra Köprülü