BAŞTAN SONA INFLUENCER MARKETING

Marka bilinirliğinizi arttırmak, rakiplerinize daima zirveden bakmak mı istiyorsunuz? Influencer Marketing ile hemen dijital dünyanın gücünü keşfedin. Markanızı zirveye taşıyın!

Sosyal medya platformlarının yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesi, yeni pazarlama metotlarının ve etiketlerinin oluşumuna neden olmuştur. Pek çok marka tarafından tercih edilen önemli pazarlama stratejilerinden bir tanesi Influencer Marketing’dir. Günlük hayatımızda kullanıcısı olduğumuz platformların hepsinde farklı kitlelere hitap eden Influencerlar karşımıza çıkmaktadır. Oluşturduğunuz dijital kampanyada başarıya ulaşmanın en kolay yolu Influencer Marketing’dir.

Influencer, sosyal medya platformlarında özgün ve kaliteli içerikler üreterek yüksek takipçi sayılarına ulaşmış, ve takipçileriyle oluşturmuş olduğu güven bağı sayesinde onları etkileme becerisine sahip olan kişidir.

Doğru bir karar verdiniz ve dijital etkileşimin en güçlü yolu Influencer Marketing metodunu kullanmak için hazırsınız. Peki süreç ve adımlar nelerdir, nereden başlamak gerekir?

Markanızı zirveye taşırken yapmanız gereken ilk adım hedef kitlenizi tanımlamak ve ihtiyaçlarını belirlemektir. Belirlemiş olduğunuz hedef kitle size Influencer seçiminizde bir yol haritası niteliğinde olacaktır. Hedef kitlenizi doğru tanımlayamazsanız, verimsiz bir pazarlama çalışması gerçekleştireceksinizdir. Bir diğer adımda doğru Influencer seçimidir. Potansiyel müşteri kitlenize uygun içerikler üreten ve hedef kitlenizi etkileme gücüne sahip bir Influencer ile çalışmalısınız. Diğer hayati adım ise doğru sosyal medya platformu seçimidir. İlk adım olarak hedef kitleyi belirlemek demiştik. Belirlediğiniz hedef kitlenin aktif olarak en çok kullandığı platformda çalışmalarınızı yürütmelisiniz. Örneğin hedef kitlenizi 15-20 yaş grubu olarak tanımladınız. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yaş grubunun diğerlerine oranla en çok kullandığı platformlar Instagram, YouTube, TikTok diyebiliriz. Bu kitleye ulaşmak isterken Facebook’da bir marketing çalışması yürütmek büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır.

Çalışacağınız Influencer markanız için hazırladığı özgün içerikli paylaşımlarıyla sektörünüz içerisindeki bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi arttıracaktır. Potansiyel tüketici kitlenizin satın alma sürecinde etkili bir güce sahip olan Influencer’lar, hedef kitlenize süreç öncesinde ürün veya hizmetiniz hakkında deneyim sunacaklardır. Yaşayabileceğiniz bir kriz anında işbirliği içerisinde olduğunuz Influencer, tüketici kitlenizle iletişime geçip, bilgilendirme sağlayacaktır. Dijital platformlarda gerçekleştireceğiniz bir pazarlama çalışması geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha avantajlı olacaktır. Çalışmanızdan kısa sürede dönüşüm sağlayacak, oluşabilecek bir krizde anında müdahale edebileceksiniz. Aynı zamanda elde edeceğiniz veriler sayesinde kampanyanızın başarısını kolaylıkla ölçümleyebileceksiniz.

Influencer Marketing Ajansının kampanyanıza sağlayacağı avantajlar neler?

Ajansların geniş bir Influencer ağı bulunmaktadır. Bu ağı hitap edilen yaş grubu, sektör vs. olarak tanımlayabiliriz. Dolayısıyla yürüteceğiniz Influencer Marketing çalışmasında markanıza en uygun Influencer seçimini ajansınız yapacaktır. Markanız ve influencer arasında bir köprü görevi üstlenecek ve adımları doğru bir şekilde ilerlemenize destek olacaklardır. Gerekli olan tüm yasal konular ajansınız tarafından yürütülecektir. Ve gerçekleştirdiğiniz işbirliğinin sonucunda tüm analiz ve ölçümleri yaparak oluşturulan raporların kolaylıkla size ulaşmasını sağlayacaklardır.

MERVE DERELİ