Influencer Marketing ile Fark Yarat!

Değişen teknoloji pek çok farklı alanda olduğu gibi pazarlama dünyasında da yeni trendlerin oluşumuna sebep olmuştur. Geleneksel pazarlama yöntemleri yerini dijital düzenin getirisi olan yeni yöntemlere bıraktı. Günümüzün trend pazarlama yöntemlerinden bir tanesi ‘Influencer Marketing’. Bu pazarlama metodu markanızı diğer markalar karşısında ışıldayan bir yıldız gibi öne çıkarmanızı mümkün hale getiriyor. O halde Influencer Marketing kavramı nedir, bu yeni trendin nimetlerinden nasıl yararlanacaksınız?

Dijital dünyada fikir öncüleri olarak kabul edilen Influencerlar’ın takipçi kitleleri üzerinde gözle görünür bir etkisi var. Günümüzde trend haline gelmiş bu yeni yöntemde markalar sosyal medya fenomenleriyle (Influencerlar) işbirliği yaparak reklamlarını yapıyor ve sosyal medyada bilinir hale geliyorlar. İşbirliğinizin doğru yolda ilerlemesi için ilk ve en önemli adım markanıza ve hedef kitlenize en uygun Influencer’ı seçmek. Markanızı en öne taşıyacak Influencer’ı seçtiğinizden eminseniz hadi vakit kaybetmeyin, hemen başlayın!

Influencerlar sosyal medya platformları üzerinden markanız veya ürününüz ile ilgili paylaşımlarda bulunurlar. Bu durumu sizin markanıza referans olmaları ve kendi takipçi kitlelerine önermeleri olarak özetleyebiliriz. Markanız hem işbirliği yaptığınız Influencer’ın takipçileri tarafından tanınır hale gelecek hem de bu takipçiler sayfanızı ziyaret edecek ve diğer ürün ve hizmetlerinizi keşfedecek. Influencer Marketing ile sadece satış değil marka bilinilirliği de kazanacaksanız.

Influencer Marketing gerçekten güçlü bir yöntem mi?

Influencerlar ve takipçileri arasında samimiyet duygusuna dayanan bir ilişki vardır. Bu kişiler takipçileri tarafından daha ulaşılabilir görülmektedir. Bu sebeple takipçilerinin tüketim hareketlerini etkileyebilmektedirler. Aynı lokasyonda oturduğunuz direkt olarak sohbet halinde olmasanız bile her gün gördüğünüz ve bildiğiniz bir kişiyi düşünün. İşte Influencerlar da günlük hayatımıza etrafımızdaki herhangi biri gibi dahil olurlar. Günlük hayat akışı içerisinde orijinal içerikleri ve yaratıcılıklarıyla etki yaratırlar. Dijital dostlarımız olan Influencerlar takipçileri tarafından güven duyulan kişilerdir. Bu sebeple onlar tarafından paylaşılan ürün ve hizmetler takipçiler tarafından güven verici ve kaliteli olarak algılanmaktadır.

Influencer Marketing çalışmanızı başarıya götürecek ilk ve en önemli adım ‘doğru Influencer seçimi’ demiştik. Bir sonraki adımda dikkat etmeniz gereken diğer önemli adım ‘Özgün ve Kaliteli içeriktir’. Paylaşılacak olan görsel ilgi çekici, özgün olmalı ve takipçiler üzerinde etki yaratmalıdır. Bu noktada içerik ve pazarlama metodunuzun geleneksel yöntemlerden tamamen uzak olması gerektiğini ve bu yüzden yaratıcılığın ön planda tutulduğunu unutmamalısınız. Influencer Marketing stratejinizi geliştirirken doğru Influencer seçimi, özgün ve kaliteli içerik kesinlikle markanızın kısa sürede öne çıkmasını sağlayacaktır. Ama ek olarak çalışmalarınızı yürüteceğiniz sosyal medya platformunu da dikkat ve özenle seçmelisiniz. İşbirliği içerisinde olduğunuz Influencer’ın yüksek takipçi sayısında olması kesin olarak size katkı sağlamayabilir. Bu nedenle Influencer seçiminizi yaparken markanız için belirlediğiniz ‘hedef kitle’ye göre belirlemelerde bulunmalısınız. Hedef kitlenizin daha aktif olduğu sosyal medya platformunu tercih etmelisiniz. Influencer Marketing çalışmasının markanıza avantajlarından biri kısa süre içerisinde etkili olması ve etki derecesinin ölçümlenebilir olmasıdır. Böylece her bir adım özenle incelenecek ve geleneksel yöntemlere kıyasla çok daha kısa bir süre içerisinde değişim ve müdahaleler yapılabilecektir. Tüm emeklerinizin karşılığını bu kadar kısa bir süre içerisinde alacağınız bu pazarlama çalışmasında, maliyetlerin geleneksel yöntemlere oranla çok daha düşük olması memnun edici ve kabul edilebilir. Unutmayın markanızı kısa sürede vazgeçilmez yapacak en etkili yöntem Influencer Marketing’dir. Sosyal medyadaki gücünüz Influencerlar’ın etkisini göz ardı etmeyin, işbirliklerinizle markanızı öne çıkarın, fark yaratın!

MERVE DERELİ