Influencer Marketing Trendleri 2021: Önümüzdeki Yıl Bizi Neler Bekliyor?

Seyahat ve otelcilik sektörü, pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başını çekiyor. Bir taraftan da şurası bir gerçek ki insanlık var oldukça seyahat ihtiyacı da sürecektir. Bir iki senelik sarsıntı elbette bu koca sektörü yıkmayacak ancak buna bağlı yaşayan diğer alanlarda eper bir zorlama yaratacağa benziyor. Olanları değerlendirirken şunu unutmamak gerekiyor; gerçek olan her şey yaşar, yok olmaz, bir çıkış yolu bulur. Influencer  sektörü de bu tanımın kendisi neredeyse. Sarsıntıdan en büyük domino etkisini alan ve dengesini yitiren influencerlar başka çıkış yolları yaratıyor, yeni trendlere öncülük ediyor. İşte bu yazıda, önümüzdeki yıl neler olacak bunu göreceğiz.

Çok taze bir araştırmaya göre influencerların % 27.3’ü pandemi döneminde geçtiğimiz yıllara göre daha az işbirliği şansı yakalayabildi. Tabi bundan en büyük darbeyi alan, şaşırtıcı gelse de jetset ve tanınmış kişilerin oluşturduğu influencer grubu. Bu kişiler o mükemmel hayatlarını, gezip tozmaların detaylarını post ettikleri ve inanılmaz ilgi gördükleri dönemden ve ortamdan oldukça uzak bir noktada buldu kendilerini. Şu sıra kimse, görkemli masalar, şık beachler, yatlar, partilerle pek ilgilenmiyor. Eğer post edilen içerik bir fayda içermiyorsa, ayakları yere basmıyorsa, gündemin ağırbaşlılığından ve bilincinden uzaksa, bu alanda var olmak için şu sıra pek şansınız kalmıyor.

Bu kişilerin kendilerini yeniden yaratması, odaklarını, konseptlerini yenilemesi, pandemi sırasında ve hatta sonrasında da ciddi bir gereklilik olmaya devam edecek. Gündemimizdeki en önemli konu, takipçilerin ilgisini ayakta tutmaya yetecek, gerçek ve samimi bir ilişki yaratmaya yönelik ve yeme, içme, gezme gibi yüzeysel olmayan bir niş alan bulmak. Çünkü pandemiden sonra bile, seyahat sadece beachler, restoranlar, ilginç rotalar, partiler olmayacak. Bu yüzeysel alanların ötesinde ilgi ve bilgi alanları gerekecek. En basitinden, güvende hissetmek, kendini keşfetmek, hijyen, tenha rotalar, sessizlik, dinlendirici ve huzur veren deneyimler konu başlıkları olarak daha uzun süre hayatımızda kalacak.

Şimdi tabi burada görülmesi gereken oldukça iyi bir taraf da var; her ne kadar bu dönemden en büyük darbeyi seyahat influencerları almış olsa da, genel olarak sosyal medya kullanımındaki artış %40 lara kadar çıkıyor. Bu demektir ki, içerik her zamankinden önemli. Yeterince etkileşim yaratmayı başaran bir içerik, sosyal medyada her zamankinden fazla odaklanmış izleyici buluyor. İnsanlar konuya aç. Zaman bol. Konsantrasyon yoğun. Takipçiler her zamankinden daha sadık. Bu avantajı yazalım bir kenara…

Bundan sonra ne gelir? Takipçi sayısı eskiden en önemli konu iken şimdi, eğer o takipçi etkileşime geçmiyorsa kıymetini kaybediveriyor. Influencerın etkisi de, takipçi sayısının fazlalığıyla değil, insanları ne kadar kuvvetle harekete geçirebildiğiyle ölçülüyor. Benim için, 1 milyonluk havadan sudan konuşan adam mı önemli, yoksa 30 binlik, yorumuyla, DM’ siyle etki yaratan kitle mi?- sorusunun cevabı çok basit!

Bu sektör tabi ki, geçtiğimiz bir kaç yılda göz açıp kapayıncaya kadar hızla gelişti. Bir taraftan da Snapchat ve TikTok gibi platformlar eklendi durdu. Bu da yine çok hızlı bir tüketici tutum değişimi yarattı. 2 senede bir doğrular yanlışlar değişiyor desem yalan olmaz. Bu hız sebebiyle, geleceği tahmin etmek çok kolay değil ama algoritmaları masaya yatırıp, tüketiciyi etkileyen sosyo-ekonomik faktörleri göz önüne alınca, az çok bir trend analizi yapabiliyoruz. En azından kendimizi geleceğe hazırlamamız mümkün. Bütün bu datayı harmanlayıp biraz 2021’ de bizi neler bekliyor konusunu tartışmaya açmak isterim. İşte 2021’de bizi bekleyen trendler.

#1 Micro İnfluencerların Engellenemez Yükselişi!

Biz burada 10 bin-30 bin aralığında takipçi kitlesini bu kategoriye sokuyoruz. Bugüne kadar mahalle arasındaki bakkal amca rolü verilen bu kesim, bu sene itibariyle yıldızı yükselen bir grup olmaya başladı. Markalar ciddi bir şekilde micro influencerlar ile çalışma eğilimi gösteriyor. Bu grubun avantaj ve dezavantajları var elbette. Çalışması, ulaşması son derece kolay, ancak bir o kadar da kurumsal yaklaşımdan uzak bir grup. Markaların bu grubu yönetmek, birlikte çalışmak için biraz daha işin içinde olması, birebir ilişki içinde olması, denetlemesi gereken bir grup. Bir taraftan da etkileşimleri o kadar yüksek ki, marka ne mesaj iletmek istiyorsa, hangi konuda güven tazelemek istiyorsa, bu grubun kitlesi adeta bu bilgiyi emiyor. O kadar odaklanmış ve inanmış bir kitle… Elbette micro influencerlar için de büyük markalarla çalışmak çok alışık oldukları bir alan değil. Her iki tarafın da birbirine ilgiyle yaklaştığını ve ilginç işbirlikleri, ve hatta başarı hikayeleri yarattıklarını daha sık göreceğiz. Markalara önerimiz, bu dönemde, birden fazla micro influencer ile aynı anda çalışmayı denemeleri olacaktır.

#2 Performans Marketing Çağı!

Alan gittikçe daralırken, ulaşılması gereken kitle de gitgide kalabalıklaşıyor. Tüketici akıllı; ne istediğini biliyor. Öyle her içerikten etkilenmiyor. 2021 de performansa dayalı içerik hayatımızda daha çok yer alacak. Tüketici ne kadar tıkladı, içerik ne sıklıkta satışa döndü… Bunları daha çok ölçüyor olacağız. Bu çok derin ve hayatımızda daha çok yer edecek bir konu ve bir sonraki yazımda daha detaylı inceleyeceğim.

#3 Bir Konuda Uzmanlaşmış İnfluencerlar

Kim Kardashian, Demet Akalın, Zeynep Zeze… Mobilyadan tatile; bebek bezinden güneş gözlüğüne.. Fenomenler ve onların marka dünyası işte böyle yoğun ve odaklanmamış durumda. Bu kişilerin özelliği tanınmış olmaları. Sadece tanınmış kişi sıfatı yetmekte… Verdikleri tavsiyeler kişisel deneyime dayalı. Bir uzmanlaşma alanları ya da yetkileri yok.

Bu yıl yavaştan fark etmeye  başladığımız bir konuda özelleşme ve odaklanma eğilimini, git gide daha sık göreceğiz 2021’de. Bazılarının bir değil, birden fazla ilgi alanı olacak. Ama bir ilgi alanı mutlaka olacak… Markalar da daha çok uzmanlaşmış influencerlar ile çalışmaya eğilim gösterecek. Her influencer mutlaka kafasını taktığı, hakkında en çok içerik ürettiği bir alanda markalaşmak zorunda kalacak. Ünlü kişiler de buna dahil.

#4 Planlama: Her zamankinden de Çok!

Datanın hakkı ödenmez! Bu güne kadar olan şuydu; influencerlar olabildiğince çok takipçi edinmeye çalışırdı. Bu arada markalar da kendilerine uygun influencer bulmaya çalışırdı. Bu ikisi buluşur, bundan sonrasında içeriğin yaratacağı etki beklenirdi. 2021’de herşeyi önceden planlayacak ve biliyor olacağız. Influencerların önceden dersini çalışmış olması gerekecek. İçeriği ile nasıl bir etkileşim yaratacağını raporlaması, planlaması ve hedeflemiş olması beklenecek. Kampanyalar, buna göre belirlenecek ve tasarlanacak. Hiçbir detay şansa bırakılmayacak.

#5 Sadece Gerçekler Konuşulacak

Bugün artık tüketici, gerçek içerik ile markalı içeriği içgüdüsel olarak ayırıyor. Bu aşamaları çoktan geçtik. Markalar da bunu çok net öğrendi. İçerik ne kadar gerçek ve samimiyse, o kadar çok etkileşim gelir. Kimse kimseyi yapmacık içeriğe zorlayamaz artık. O kadar ince çalışmalar gerekecek ki… Markalar da buna alışacak. İçerik samimi olsun diye her iki taraf da eskisinden çok daha dikkatli olacak.

#6 Yeni İnfluencerlar: Çalışanlar ve Müşteriler

Hiç kimse bir markayı orada çalışan biri kadar ya da tüketicisi kadar iyi tanıyamaz. Bu da yeni normalin bir gerçeği, sonuçta roket bilimi değil! Herkes her şeyin farkında, markalar şeffaf, tüm problemler sosyal medyada tartışılabiliyor. İçerden gelen bilgi diğer bütün bilgilerden daha değerli. Bu alanda oldukça kaliteli içerik çıkabilir. Çok da ilgi çekici ve inandırıcı olur. Sonuçta pazarlama, sürekli yenilik yapmayı gerektirir. Markalar dönüp kendi içlerine detaylıca bir bakacak bu yıl… Kendi çalışanlarını ve müşterilerini marka hakkında konuşmaya teşvik edecek. Bu da yepyeni bir kampanya tarzını hayatımıza kazandıracak. Yaşayıp göreceğiz.

#7 TikTok Çağı

TikTok rüzgar gibi girdi hayatımıza. Markalar çoktan yerini aldı. Gitgide daha baskın bir platform olacak. Bir zamanlar küçümsediğimiz o sallapati görünümlü formatların arttığını göreceğiz.

#8 Influencerlar El Ele Verecek

Adettendir; inflencer dünyasında bir çekişme, bir laf çarpıştırma durumu vardır. Bu tutumun radikal bir şekilde değiştiğini görüyoruz. Bir sevgi böcekliği, bir dayanışma hali söz konusu. 2021’de influencerlar arasında daha çok ortak paylaşım, ortak yürütülen kampanya ve söz birliği göreceğiz. Böylece bazı içeriklerin de güvenirliği ve etkileşim gücü artacak. E, markalar da haliyle bundan fazlasıyla yararlanacak.

 #9 Uzun ve Kalıcı İlişkiler

Influencer  kampanyaları kısa soluklu, arada bir yapılan çalışmalar olarak görülür. Bunun tamamıyla değiştiğini göreceğiz. Hatta; marka içerikli çalışmalar yerini marka elçiliğine bırakacak. Bir defa kullandım beğendim dönemi bitiyor. Kuvvetli eşleştirmeler, hayat tarzı haline getirmeler söz konusu olacak. Sadakat ve etkileşim arasında bir ilişki olduğu barizdir. Biz de bundan sonra daha derin, daha samimi, daha yakın eşleşmeler; uzun soluklu ilişkiler görüyor olacağız.