Influencer Marketing’in Covid 19 sonrası Turizm’e Etkileri

INFLUENCER MARKETİNG COVİD 19 SÜRECİNDEN SONRA NEDEN DAHA ÖNEMLİ HALE GELECEK?

 

            Ressam tuvalin karşısında çizmesi gereken resmi düşünmez; tuval, boyanacak yerleri söyler. Geleneksel pazarlama yöntemleri, tuval karşısında ne çizilmesi gerektiğini düşünen ressamdır. Ufak bir kitleye ulaşsa dahi yeterince etkili olmaz. Dijital pazarlamada ise tüketici kendi talebini oluşturur. Kendini çizen resim, milyonlara ulaşır.

 

            Dijital pazarlama için önemli bir yere sahip influencer, insanların davranışlarını etkileme ve değiştirme gücü olan kişidir. Orijinal içeriğe sahip içerikleri binlerce, milyonlarca kişiyle paylaşabilirler.

Influencer marketing; etki sahibi olan kişinin takipçi kitlesi ile güven ilişkisine dayanan pazarlama stratejisidir. Deneyimler doğrultusunda yeme, gezme ve hatta okuma yerini influencerların deneyimleri doğrultusunda hareket etmeye bırakmıştır.

Gelişen dünyada zamanın giderek değerlenen bir kavram olması, seçeneklerin fazlalığı veya maddi sebepler nedeniyle tüketici doğrudan iyiye ulaşma yolunu seçmektedir. Doğrudan en iyiyi gösteren yol ise sosyal medya pazarlamadır.

Tanınmış bir kişinin, ki ülkemizde çoğunlukla oyuncular, futbolcular, şarkıcılar örnek verilebilir, reklam filminde ya da afişinde yer alması celebrity marketing olarak adlandırılır. Celebrity marketingde amaç şöhret kişi ile reklam yapmaktır. Ünlü kişi, bir ürünü kullanın, bir işletmeyi tercih edin mesajını açık ya da kapalı bir şekilde vermektedir. Ancak; söz konusu ünlü kişinin reklamını yaptığı ürünle arasında bir bağ olup olmadığı tüketicinin aklında soru işareti oluşturmaktadır. İnfluencer marketing pazarlamada ise fenomen, hedef kitleye yaptığı tanıtım sırasında bu ürünü kullanın mesajı vermez. Ben bu ürünü kullanıyorum, bu yeri tercih ediyorum ve bu tercihimden de oldukça memnunum mesajı verir. Hedef kitle, influencer ile arasındaki güven duygusu ile markayı, ismi tanır. Celebrity marketing arasındaki fark, takipçilerin influencerın da tanıttığı ürünü, anlattığı oteli tercih ettiğine olan inançlarıdır. Böylece yabancıya güvenmeme sorunu aşılmış olur ve otelinizin önündeki bilinmezlik ortadan kalkar.  Bir ünlü ile anlaşılarak hazırlanan afişe baktığında hedef kitle, ünlünün otelinizde konakladığını düşünmemesine rağmen, fenomen tarafından paylaşılan içeriklerde adınızın anılması otelinizin tercih edildiğini potansiyel müşterilere kanıtlamaktadır.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin güvenilirliğini yitirmeleri ile fenomen denilen kişiler oluşturdukları özgün içerikler ile hedef kitlesini memnun edecektir. İnfluencer marketing pazarlamada dikkat çekilen unsur tercih ediliyor olmanızdır.

Ön plana çıkan, konuşulan ve takipçileri ile aralarında güven ilişkisi olan etkin kişiler tarafından oteliniz için yapılacak sosyal medya paylaşım programları, videolar ve görsel tasarımlar ile sizi zirveye çıkarıp, zirvedeki yerinizi koruyabilir.

            Seçenekler arasında “en iyi” olmak ve “en iyi” kalmak çağımız teknolojilerinin etkili kullanımı ile oldukça kolay.

Bir influencerın geniş takipçi kitlesine sahip olmasının nedeni kendine özgü tarzıdır. Herkesten farklı ve yine de herkes gibi olan kişiler sosyal medya kullanıcılarına yakın gelmektedir. Sosyal medya pazarlaması yürütürken, influencerın tarzının dışına çıkmasını ve ezber metinler kullanmasını beklemek geleneksel yönteme geri dönmek olacaktır ki, geleneksel yöntemlerin günümüzde hedef kitleleri yeterince etkilemediği açıktır. İnfluencerın paylaşımlarına güvenmek, belirli bir stateji ile ilerlemek istenen amaca hizmet edecektir.

Pazar payı yüksek olan markaların %70’inden çoğu influencer marketing stratejisi yürütmektedir.

Değişen hedef kitlenin hızlı tespiti ile pazarlamanın yönünün değişiklik gösteren durumlara paralel olarak yenilenmesine olanak tanınmaktadır. Çevrimiçi ağlarda her şeyin oldukça hızlı gelişimi ile turizmde dijital dönüşüm gerçekleşmiştir. Bir tıklama ile pazarlama stratejisinin baştan yazılacak olması ve gerekli adımlar ile doğru kitleye ulaşılabilmesi turizmde influencer marketing uygulamasının önemini göstermektedir.

Dünya’nın en uzak noktasındaki insanların sizi saniyeler içerisinde tanıması için tek gereken turizmde dijital dönüşüm imkanlarından faydalanmanız. 7 kıtada 236 ülkenin insanı ile iletişim içerisine girebilmek için önemli olan ise doğru influencer seçimi.

İnfluencer marketing pazarlamada, pazarın tamamına değil; hedef kitleye yönelik pazarlama yapılmaktadır. Sağlık turizminin hedef kitlesini çoğunlukla sağlık sorunları olanlar ya da sakin tatil arayışı içerisinde olanlar oluşturmakta iken sağlık turizmi ile ilgili tanıtımı bir festival alanında yapmak kitleye hitap etmeyecektir. Bu nedenle, pazarlama yapılacak hedef kitlenin tespiti oldukça önemlidir.

Sosyal medya pazarlamada takipçi sayısı daha fazla kişiye ulaşma noktasında önemlidir. Takipçi sayısı kadar önemli bazı kriterler vardır. Bu kriterler doğrultusunda influencer tercihi yapılmaması pazarlamanın olumsuz sonuçlanması sonucunu doğuracaktır. Takipçilerin yaş aralıkları, yaşadıkları ülkeler, kullandıkları diller, eğitim düzeyleri gibi birçok nokta birleştirilerek tercih yapılmalıdır.

Turizmde sosyal medya ölçümlemesi yapılırken dikkate alınan değerlendirme kriterleri vardır; sosyal erişim, içeriğin orijinal olması ve takipçi güveni. Yüksek sosyal medya erişimi zirveye giden yamaçtaki kestirme yol olarak düşünülebilir.

Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama yöntemlerinin farkı tüketici tercihleri doğrultusunda hareket etmek olarak da açıklanabilir.

İnfluencer marketing ile tüketici eksenli pazarlama tercih edilmesi dünyaya entegre bir işletme için en önemli adım olacaktır.

            Günümüzde aktif kullanılan sosyal medya uygulaması sayısı onun üzerindedir. Uygulamalardan bazıları gün geçtikçe popülerleşmekteyken bazılarının modası geçmektedir. Modası geçenlerin yerini yeni uygulamalar doldurmaktadır. Pazarlama için doğru uygulamaların seçilmesi atılan ilk adımlardan biridir. Çoğunlukla gençlerin kullandığı bir uygulama ile orta yaş üzerinin tercih ettiği uygulamada yapılacak tanıtımlar farklılık gösterecektir.

Online rezervasyonun turizm sektöründe nasıl bir etki yarattığı düşünüldüğünde dijital pazarlamanın önemi daha net anlaşılacaktır. Hedef kitleye işletme ismini tanıtmayı; geri bildirimleri sosyal medya pazarlaması ile gün yüzüne çıkarmayı seçen oteller engelleri basamak olarak kullanacaktır. Daha önce yapılmış geri bildirimlere dönüşler yaparak ve olumsuz yorumlar incelenerek olası aksaklıklar giderilebilecek; bu sayede potansiyel müşterilerin soru işaretleri ortadan kaldırılabilecektir.

Sosyal medya kullananların sayısı karantina günlerinde arttığı gibi sosyal medya uygulama sayısı da artmıştır. Tercih edilmeyen bazı sosyal medya uygulamalarına ilgi yoğunlaşmış, yeni pazarlama alanları doğmuştur. Hayatı boyunca hiçbir uygulamaya kayıt olmamış insanların dahi saatlerce video izlemeye, fotoğraf paylaşmaya, ön plandaki insanları takip etmeye başlaması dijital ağı en önemli pazarlama aracına dönüştürmüştür.

Ülkelerde kullanılan sosyal medya uygulamaları farklılık göstermektedir. Bu durum etkili bir araştırma yapılması gereğini de beraberinde getirir. Komşularımızdan birinde neredeyse herkesin kullandığı bir uygulamanın ülkemizde çok az kişi tarafından biliniyor olması bu durumu somutlaştırmaktadır.

İnsanlara günler, haftalar ve hatta aylar sonra konaklayabilecekleri oteli tanıtmak ve işletmeyi tercih edilir kılmak için müşterinin hayal gücüne dokunabilmek önemlidir. Küçük çocuğu olan bir çift, çocukları için güvenli oyun ve hareket sahasını oluşturabilecekleri bir otelin hayalini kuracaktır; yurt dışından gelen bir arkadaş grubu ise plajda voleybol oynamanın. Otelcilik sektöründe Influencer Marketing, teknolojinin bütün imkanlarını kullanarak müşterinin otel tatilini huzurlu bir şekilde hayal etmesini amaçlamaktadır. Hayalin mümkün olan en gerçek şekilde oluşması için ulaşımdan otelden ayrılış aşamasına kadar çeşitli görseller, 360 derece videolar ve influencer tanıtımlarla desteklenmesi gerekir.

            Müşterinin hayalindekini gerçeğe yaklaştırmak ve sonrasında hayali gerçek yapmak tüm tanıtımların üzerindedir.  

            Hayalin bir adım ötesinde, deneyim odaklı pazarlama stratejileri müşterileri uzun vadede kendilerine çekmektedir. Reklam yoluyla adı daha önce duyulmuş bir marka aradaki dönemde unutulma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sosyal medyada, oteli deneyimlemiş ve izlenimlerini aktarmış kişinin seyahat heyecanı hedef kitlesine de geçecektir.

İnfluencer iletişimi kullanarak gündemde üst sıralara çıkan işletmelerin uygun pazarlama stratejileri ile uluslararası çapta isminin duyulmasını sağlayacaktır.

COVİD 19 sonrası kademeli olarak normalleşme sürecine geçilmesiyle turizm yeniden canlılık kazanacaktır. Turizm merkezlerinin yaz dönemi için rezervasyon açmaları, dijital pazarlamada öne çıkmak için büyük bir fırsat yaratmıştır.

COVİD 19 sürecinde butik oteller gibi küçük işletmelerin sektörde öne çıkma ve taleplerini arttırma şansları olacaktır. Şimdi yapılacak ufak yatırımlar ile etkisini hemen göstermeye başlayacak uzun vadeli kazançlar doğması kaçınılmazdır. Bilgisayar başında, telefonlarla ve tabletlerle belki aylar sonra gidebilecekleri otelleri belirsizlik içerisinde araştıran insanların karşısına çıkmak ve aradıkları huzuru onlara vadetmek ön plana çıkmanızı kolaylaştıracaktır.

İşletmelerin, farkındalığı arttırarak hedef kitlenin dikkatini çekmesi sonucu satış gerçekleştirilmektedir. Farkındalığı attırma ise ancak yapılan sosyal medya pazarlamaları ile ve profesyonel bir ekip ile çalışarak mümkün olabilmektedir.

Verilerin okunmasına ve ölçümüne dayanan dijital pazarlama turizm sektörünün aktiflerini belirleyerek markaların sundukları hizmetlerin farklılaşmasını sağlamaktadır. İşletmelerden farklı beklentileri olan insanların bu beklentilerini saptayarak her işletme için ayrı bir yol haritası çizilmektedir. Eğlenmek için otel tatili tercih edecek bir müşteri ile rahatlamak ve arınmak için sağlık turizmini tercih edecek bir müşteriye aynı reklam yoluyla ulaşılması mümkün değildir. Ancak; gerekli şartlar sağlandığında iki müşteri de aynı oteli tercih edebilmektedir.

Yeşile, maviye, seyahatin her türlüsüne hasret kalınan COVİD 19 günleri sonrası şüphesiz ki internete ulaşımı olan herkes kendilerine ufak kaçamaklardan büyük seyahatlere kadar çeşitli alternatifler yaratacaktır. Yaşanan gri dönem sonrası ise bir afişten daha fazlası gerekebilecektir. Sosyal medya kanalı ile gerçek deneyimlerini aktaran insanların yorumları tüketicinin yönelimini büyük ölçüde etkileyecektir.

Eğlenceli, hareketli ya da sessiz ve huzurlu… Tercih edilecek otelin kriterlerini oluşturan çok sayıda parametre varken en üst sırayı hijyenin almış olması tanımların değişmesine yol açmıştır. Tatil konusunda herkesin otel seçme kriteri farklıyken tüm insanlık için tek bir ortak kriter vardır: temizlik. Hijyene güven duyulması ise fenomen anlatımı ile mümkün olacaktır.

İnfluencer marketingin COVİD 19 sürecinin sonunda çok daha önemli bir pazarlama aracına dönüşecek olmasının hızlı dönüt alma ve güven duygusu odaklı çalışıyor olması nedenleri dışında bir diğer nedeni ise insanlara seyahat özlemlerini anımsatıyor olmasıdır.

Doğanın, denizin, sanatın, değişik kültürlerle tanışmanın, farklı tatlar denemenin, tarihe dokunmanın, eğlenmenin veya sakinliğin hayalini evde geçirdikleri sürede kuran milyonlarca insanın süreç sonunda yapılabilecekleri gezileri planlamaya başlaması seyahatin önemini vurgulamaktadır. Gidilmesi gereken yerler listeleri farklı olsa da insanların gitmedikleri yerler için yaşadıkları pişmanlık ortak değer olmaktadır.

Turizm sektörü hem sağladığı döviz girdisi ile hem de yarattığı istihdam ve tanıtım yapması ile ülkemiz için en önemli sektörler arasında yer almaktadır. Yapılacak influencer marketing projeleri ile yerli turiste hitap etmenin yanı sıra yabancı turistlere Türkiye’ye gelmeleri için tek başına bir neden olabilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2020 yılında turizm sektöründe %4’lük bir büyüme olabileceğini açıklamış ve arkasından gelen süreç bu büyümeyi imkansız kılmıştır.

Süreç yönetimine kısa vadede odaklanmak yerine sosyal mecralarda yapılacak içerik yönetimi ve sosyal medya pazarlaması ile uğranılan zararlar telafi edilebilecektir. Dünya çapında var olan krizin etkileri ancak global tanıtımlar ile aşılabilir.

Akıllardaki ilk soru “seyahat etmek hijyen açısından güvenli mi?” olacaktır. Sorunun cevabını klasik reklamlar ile vermek de yeterli olmayacaktır.

Turizm sektöründe başlayan uygulamalar arasında konukların ateş ölçümlerinin yapılması, asansöre binen kişi sayısının kısıtlanması, misafirlerin tek tek karşılanarak lobide yoğunluk oluşumunun önüne geçilmesi sayılabilir. Açık büfe yerine özel tabak hazırlanması müşterinin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Konukların kaldıkları süre boyunca acil durumlar haricinde oda servisinin kaldırılması ve konaklamalar arasında 24 saat olması alınabilecek önlemlerdendir. Klimaların virüs yayılmasında etkisi olduğu tartışma konusu olduğundan filtre temizliklerinin yapılarak konuklara bilgi verilmesi, otel çalışanlarının maske ve eldiven ile görevlerini yerlerine etmeleri konukları rahatlatacaktır.

Odada konuklar için paketlenmiş maskeler, eldiven ve anti bakteriyel jel bulunan bir kutu bulunması hijyene önem verildiğini gösterecektir.

Konuklara sunulan güler yüzlü, samimi hizmetin yerini maskeli ve mesafeli hizmet almış gibi gözükse de mesafe samimiyete engel olmayacaktır.

İnsanlar otelinizde bu hizmetlerin var olduğunu ve güven içerisinde tatillerini yapabileceklerinden influencer marketing ile haberdar olabileceklerdir.

Sayıldığında “olması gereken” gibi görünen ancak oldukça hassas ve ince düşünülmüş adımlardan oluşan hijyen planınız doğru tanıtım ile en güvenilir olmanızı sağlamaktadır. Hijyen konusunda artık en ufak detaylar bile sağlık açısından önem taşımaktadır.

Ufak detaylara dikkat edildiğinin hedef kitleye ulaştırılması tanıtım ile mümkündür.          

COVİD 19 süreci sonrası küresel çapta bir seyahat teşviki senaryolarının uygulanması halinde turizmde patlama yaşanacaktır. Eylül 2020 itibariyle hem Türkiye’de hem Avrupa’da sektörün canlanacağı öngörüler arasındadır. Dijital veriler ve trendler takip edilerek tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda adımlar atmak birçok fırsatı beraberinde getirecektir.

Türkiye termal turizm potansiyeli açısından dünyada ilk 7 ülke arasında, Avrupa’da 1. Sırada yer almaktadır. COVİD 19 süreci etkilerini yitirmeye başladığında kültür turizmi ve sağlık turizmi 12 ay konuk ağırlamaya elverişli olduklarından etkileri daha az hissedeceklerdir. Bunun yolu ise, hijyenleri kanıtlamaktır.

Var olan bir hedef kitlesi ve etkileşim ağı olan oteller ise bu dönemde aktif kalarak müşterileri ile aralarındaki güven duygularını koruyacaktır. Paylaşımlarda hijyen konusunda verilecek küçük mesajların büyük dönütleri olacaktır.

Türkiye’deki otelcilerin Influencer Marketing ölçümlemesi iki yöntem ile gerçekleştirilmektedir.  Birinci yöntem, oluşturulan içerik ile işletmenin paylaşılarak yayılması sonucu ortaya çıkan erişimin sayısal verilerinin hesaplanması ve etkileşimin ölçümlenmesidir.

İkinci yöntem, geleneksel yöntemler kullanılarak kazanılan değerdir. Kayıt olma ve satın alma ikinci yönteme örnek verilebilir.

Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Başkanı tarafından yapılan bir açıklamada, “sosyal medyanın önemini hepimiz kavradık. Yapılan etkinlikte de katılımcılar daha çok bizim destinasyonlarımızı ön plana çıkararak ülkemize yönelik tanıtım anlamında katkı sunuyorlar. Ayrıca yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Dünyadaki pek çok yeni destinasyon bu anlayışla ortaya çıkmıştır. Örnek olarak Alaçatı ve Kapadokya verilebilir” ifadeleri kullanılmıştır.

Türkiye’de ve Dünya’da dijital pazarın gelişmesi ile influencer marketing ajanslarının sayısı artmıştır. Turizme odaklı Influencer Marketing Ajansları ise sayı olarak azdır. Yapılan pazarlamada, kullanılan arka plan renginden fotoğrafın ya da videonun aydınlık oranına kadar birçok detay müşterinin davranışını etkilemektedir. Turizm odaklı influencer marketing ajansları ile diğer ajansları ayıran nokta, detayların her alan için farklı olduğunun farkındalığında olmalarıdır. Tüm sektörler için uygulanabilecek tek bir pazarlama yöntemi olmadığından birinde profesyonelleşerek mükemmele ulaşma amacı içerisinde olmak gerçekçi bir hedeftir. Turizm sektöründeki girdileri okuyarak doğru pazarlama stratejileri geliştirmek, işletmenizin tanıtımına olumlu etki edecektir.

Süreç içerisinde internet araştırmasına, sosyal medya fenomenlerine ve online alışverişe alışmış olan tüketicilerin dijital pazarlamadan vazgeçmeleri mümkün olmayacaktır. Hedef kitleye ulaşmanın kaçınılmaz alanı artık sosyal medyadır.

Dünya için karanlık gözüken bu dönemin sonunu dijital pazarlamanın altın çağı ile aydınlatmak mümkün olacaktır.