INFLUENCERLAR MARKALAR İÇİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Hayran olduğunuz ya da epey tanınmış bir influencerın tanıtmış olduğu herhangi bir ürünü hiç aldınız mı?

Evet mi?

Gelin influencerların markalar üzerinden etkilerinden bahsedelim…

Influencer pazarlama; marka bilinirliğini artırmak ve markanızın mesajını hedef kitlenize ulaştırmak için kullanılan platformlardır diyebiliriz. Bu içerik oluşturucular, alıcı kitlelerinize erişiminizi genişletmenize olanak tanıyan farklı mecralar üzerinden ideal kitlenize pazarlama yapan kişilerdir.

Kullandığımız sosyal medya ortamı ne olursa olsun bir ınfluencer karşımıza çıkıyor. Influencerlar, Türkiye’de daha çok ‘’Sosyal medya fenomeni’’ adı ile biliniyorlar ; ancak Influencer, ingilizcede ‘’etkileyen’’ anlamına gelir.

Sosyal medya ınfuluencerları Instagram, YouTube, Facebook veya Twitter gibi sosyal platformlarda iyi tanınırlar ve bu kişileri binlerce hatta milyonlarca insanlar takip ederler. Sosyal medya ınfluencerları sağlık, spor ,diyet, açık hava etkinlikleri, seyahat, turizm, moda, sanat, güzellik ve iç tasarım gibi çok çeşitli konularda içerik paylaşırlar. Influencer pazarlama, günümüzde işletmeler arasında giderek daha popüler hale geliyor çünkü televizyonlardaki reklamlar potansiyel müşterileri çekmede daha az etkili hale geldi.

Influencer pazarlama, başarılı pazarlama stratejilerinin kritik yönleri olan kulaktan kulağa pazarlama ve değişik taktikler kullandığında işe yarıyor.  Müşteriler, akranlarına, arkadaşlarına ve hayran oldukları insanlara, satın aldıkları ve kullandıkları ürün ve hizmetleri satan şirketlerden daha fazla güvenir.

Marka Influencerı düzenli olarak kullandığı ürünlerin ya da gittiği yerleri paylaşır ve tanıtımını yapar. Bu nedenle, müşteriler üzerinde satın alma kararlarını etkileme gücüne sahiptirler.

Örneğin, geçmiş zamanda sosyal medya ınfluencerlarından x bir marka ile birlikte çalışarak Instagram hesabında kıyafetlerini ve aksesuarlarını içeren birbirinden farklı stiller paylaştı. Ayrıca Postlarında ve storylerinde markayı da etiketledi, böylece takipçileri marka hakkında daha fazla bilgi edinebilir, Instagram’da markayı takip edebilir veya markanın sayfasından gördükleri belirli ürünleri satın almak için web sitesi bağlantılarını tıklayabildiler.

Bilinmeyen veya duyulmamış ürünlerde ınfluencer marketing bilinirlik sağlamada epey işe yarayabiliyor. Influencer marketing kampanyaları çoğu zaman kısa sürelidir.

Anketlere göre ınfluencerların abartılı şekilde övdükleri markalardan çok, sponsor olduğu Youtube ya da İnstagram videosunda şakayla karışık bahsedilen markalar takipçilerden daha çok geri dönüşüm sağlıyor. Oluşturdukları içeriklerle dikkat çeken, sosyal medyanın belirli ortamlarında popüler ve takipçi sayısı yüksek kullanıcılardır. Başarılı bir kampanya oluşturmak için takipçileri firmanıza uygun, özgün içerik  üreten bir ınfluencer ile çalışmak; hedeflediğiniz kitleye ürününüzü yada ortamları aktarmak için uygun olacaktır.

TUĞÇE ÖZDEMİR