Tatil Seçimine Sosyal Medya Etkisi

Denizin berrak sularında şehrin bütün stresini geride bırakma zamanı geldi. En çok beklediğimiz işte o an; Tatil zamanı! Peki kendinizi özel hissedeceğiniz o eşsiz tatilinizi nasıl planlayacaksınız?

Günümüzün en yaygın etkileşim aracı sosyal medya sayesinde birçok haber ve hizmete saniyeler içinde ulaşabilir haldeyiz. Bu sosyal mecraların sayesinde işletmeler tüketicileri ile daha verimli etkileşim kurmaya başlamış, tüketiciler de işletmeler hakkında öneri ve yorumlarını potansiyel tüketici kitlesiyle paylaşacak bir alana sahip olmuşlardır. Hayatımızda geniş bir yer edinen sosyal medya işletmelerin internet kullanımı algısında önemli değişikliklere sebep olmuştur. Önceleri çoğunlukla pazarlama aktiviteleri için kullanılan sosyal medya artık tüketici kitlesiyle etkileşime geçilecek vazgeçilmez bir alana dönüşmüştür.

Günümüzde kararlarımızı en çok etkileyen alan olan sosyal medyada herkesin fikirlerini özgürce paylaşabilir olması kişilerin birbirlerinin tecrübe ve deneyimlerinden faydalanmasına neden olmaktadır. Bütün bir yıl hayalini kurduğunuz o tatili planlarken de sosyal medyadan faydalanmalısınız. Neden mi?

Akıllı telefonlarımız sayesinde hepimiz birer mobil internet kullanıcısı ve aktif sosyal medya kullanıcısıyız. Tatilimizi planlamadan önce seçenekler arasında karar vermek ve bilgi edinmek için sosyal medyadan faydalanıyoruz.  Huzuru yansıtan bir fotoğraf ve içimizi ısıtacak minik bir not işte aradığım keyifli tatil dememize neden oluyor. Bunlara ek olarak gerçek deneyimlere dayanan o çok sevdiğimiz Influecer’larımız! Hepimiz aktif birer kullanıcıyız ve her anımızı, iyi ve kötü tecrübelerimizi paylaşımlarımızla iletebiliyoruz. Ama sosyal dünyada karar mekanizması haline gelmiş Influencar’ların yazılı ve görsel paylaşımlarının seçimlerimizdeki etkisi yadsınamaz. Fikir önderleri olarak kabul ettiğimiz Influencer’ların tatil önerileri yer seçiminde maksimum düzeyde etkilidir. Sosyal medya sayesinde seçimini yaptığımız tatil yerinden memnun kalma durumu paylaşımlarımızı da etkileyecektir. Aradığınız huzur dolu tatile kavuştunuz, tatil boyu yaptığınız keyifli paylaşımlar sizden sonraki potansiyel tüketiciler içinde bir yol haritası niteliğinde olacaktır.  Tüketiciler tarafından yapılan paylaşımlar işletmelerin popüler hale gelmesine ve diğer potansiyel tüketicilerde seyahat etme arzu ve isteğinin artmasına neden olmaktadır.

Aktif olarak sosyal medya kanallarını kullanan otel ve işletmeler, tüketicinin gözünde marka bilinirliği ve marka güvenilirliği oluşturur, müşteri veri tabanı oluşturur ve geliştirir ve mevcut imajlarını geliştirme şansına sahip olurlar. Yaygın internet kullanımı aynı zamanda yeni turizm alanlarının oluşmasına bu nedenle turizm pazarında rekabetin artmasına yol açmıştır. Dolayısıyla oteller açısından sosyal medyada doğru açıyla çekilmiş fotoğraflar ve doğru mesajı tüketiciye ulaştırabilmek çok önemlidir. Güneşe, denize, eğlenceye, lezzete ve keyifli anlara yeniden merhaba demeden önce en doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Bu noktada karar vermeden önce mutlaka tercih edeceğiniz turizm işletmesini sosyal medya hesaplarından incelemelisiniz. İşletmelerin paylaşımları kadar değerli bir diğer etken gerçek turizm tüketicilerinin paylaşımlarıdır. Tecrübelerini paylaşan tüketiciler işletmeler için pazarlama kampanyası niteliğinde etkilidir. Ek olarak; işletmeler daha düşük maliyetle ve daha kolay ve etkili olarak tüketicilerine ulaşma şansına sahiptirler.

Sosyal medyada aktif rol alan turizm işletmeleri turizm tüketicileri ile çok daha kolayca etkileşime geçecek ve bu tüketiciler arasında bilinirlilik sağlayacaktır. Taraflar arasında kurulacak etkili bağ işletmelere tüketici olarak dönüş sağlayacaktır. Turizm işletmelerinin bu kanallarda düzenli olarak paylaşımlar yapması ve tüketici ile etkileşim halinde olmaları  tüketici gözünde pozitif algı yaratacaktır. Sosyal medya, kişilerin tatil seçimlerini, görüş ve davranışlarını olumlu yönde etkilemektedir. Turizm işletmelerinin paylaşımlarında tüketiciyi etkileyecek etkenleri göz önünde bulundurması, işletme bilgi ve konum bilgisine yer vermeleri tüketiciye planlama açısından katkıda bulunacaktır.

 MERVE DERELİ