TURİZM’DE INFLUENCER MARKETİNG ETKİSİ

TURİZM’E INFLUENCER MARKETİNG ETKİSİ

Her alanda etkilerini hissettiğimiz dijitalleşme turizmde de etkilerini göstermektedir. Dijital transformasyon sürecinin yaşanmasıyla beraber sosyal medyanın yaygın ve etkili kullanımı kişilerin karar almalarında önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Sosyal medya kullanıcılar için bir karar mekanizması haline geldi diyebiliriz. Özellikle Influencer’ların sosyal medyadaki kitleler üzerinde etkisi görünür ve ölçümlenebilir bir etkisi vardır. Günden güne artan ilgi Influencer Marketing kavramının ortaya çıkması ve hızla gelişmesine neden olmuştur. Tüm bu süreç ve kavramların oluşumu dijital pazarlama faaliyetlerinin ivme kazanmasının nedenidir.

Dijital Pazarlama Faaliyetleri’nin Yaşamımıza Etkisi

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal medya geleneksel pazarlama metotlarını rafa kaldırmamıza neden olmuştur. Alışılagelmiş düzen yerini dijital pazarlama faaliyetlerine bırakmıştır. Tüketici üzerindeki en etkili dijital pazarlama faaliyetlerinden bir tanesi bize gerçek bir kullanıcı deneyimi sunan Influencer Marketing!

Artık sadece işlerimiz de değil günlük planlamalarımızda da dijital platformları tercih ediyoruz. Seyahat planlamalarımızı yaparken de dijital platformların bizlere sağlamış olduğu ayrıcalıkları göz önünde bulundurmaya başladık. Tatil rotamıza karar verirken işimizi şansa bırakmak istemiyor, rotamızı deneyimlemiş kişilerin yorumlarını göz önünde bulunduruyoruz. Özellikle yorumlarına güvendiğimiz Influencer’lara. Takip ettiğimiz Influencer’ların öneri ve yorumları karar aşamasında en büyük yardımcılarımız haline geldi. Bu sebeple süreç içerisinde markalar da sosyal medyada bilinilirlik ve pozitif bir algı yaratma amacıyla dijital pazarlama yöntemlerinden Influencer Marketing’e yönelmektedir.

Turizm’de Dijital Pazarlama Faaliyetlerinin Ölçümlenmesi

Günümüz dünyasının sunmuş olduğu çeşitlilik turizm sektöründe de çeşitliliğe neden olmuştur. Bu sebeple hedef müşteri kitleleri genişlemiş, markalar arasındaki rekabet artmıştır. Markalar öne çıkabilmek adına çeşitli dijital pazarlama kampanyalarından yararlanmaya başlamıştır.

Turizm sektörü direkt olarak kişilerin etkileşimi üzerine kuruludur. Tüketicinin olumlu geri bildirimi markanın daha fazla kitleye ulaşmasına sebep olmaktadır. Sosyal medya’dan edindiğimiz bilgi ve yorumlar kararlarımızın hızlıca şekillenmesine neden olmaktadır. Bu noktada markaların sosyal medya platformlarında pozitif bir izlenim yaratmaları çok etkili olacaktır. Dijital Pazarlama’nın kazandıracağı faydalardan bir tanesi markanın doğru tüketici kitlesine ulaşmasıdır. Markanın hedef tüketici kitlesine ulaşması doğru Influencer seçimi ile mümkündür.  Doğru Influencer seçimi markayı çok daha ileriye taşıyacaktır.

Dijital Pazarlama faaliyetlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi geleneksel pazarlama metotlarına kıyasla çok daha kolay bir şekilde ölçümlenebilir ve anında değiştirilebilir olmasıdır. Diğer birçok alanda olduğu gibi Turizm’de de dijital dönüşüm sürecindeyiz. Dijital dönüşümden maksimum verim sağlamak için dijital pazarlama faaliyetlerinizi ölçümlemelisiniz. Dijital pazarlama kampanyalarınızdan elde ettiğiniz geri dönüşler markanıza maliyet ve zaman tasarrufu açısından katkı sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte dijitaldeki pazarlama kampanyalarınızda yol gösterici nitelikte öğretiler sunacaktır. Geleneksel yöntemler pazarlama kampanyalarınıza daha fazla bütçe ayırmanızı gerektirmektedir. Örneğin kampanyanız için hazırladığınız broşürler. Ayrıca bu yöntemden sağlayacağınız geri dönüşler daha uzun solukludur. Fakat günümüz şartlarının bizlere sunmuş olduğu sosyal medya platformları pazarlama faaliyetlerinizden daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Turizm’de dijital pazarlama stratejisi oluştururken ana strateji belirlemelisiniz. Öncelikle hedef kitlenizi belirlemeli ve kitlenize yönelik dijital pazarlama girişimlerinde bulunmalısınız. Girişimlerinizde verimli sonuçlar almak Sosyal Medya Pazarlama yöntemi ile mümkündür. Günlük hayatımızda zamanımızın pek çok kısmını sosyal medyada geçiriyoruz. Dolayısıyla yeni bir sektörün yaratılışına tanıklık etmekteyiz. Sosyal Medya Pazarlama ile ürün ve hizmetlerin bu platformlar üzerinde reklam ve tanıtımlarının yapılmasıyla oluşmaktadır. Markalar sosyal medya ile doğru hedef kitleye daha az maliyetle ulaşabilirler. Ayrıca hedef kitle belirlerken ilgi alanları, konum ve talepler gibi hedeflemeler daha etkili sonuçlar elde etmenize neden olmaktadır.  Dijital pazarlama sayesinde sağladığınız bu veriler markanıza yönelik sonuçlar almanıza neden olacaktır. Bu şekilde rakiplerinizin önüne geçmek çok daha kolaydır.

Marka ve hedef kitle arasında bir bağ oluşturabilmek önem taşımaktadır. Bu yüzden kitlenize yönelik fotoğraf ve videolar sosyal medya da marka bilinirliği oluşturmanıza katkıda bulunacaktır. Özellikle seyahat rotamızı belirlerken kişilerin tecrübelerini göz önünde bulunduruyoruz. Deneyime dayalı yorumlar sosyal medya kullanıcılarının karar almalarında en etkili yol diyebiliriz. Peki gerçek kullanıcı deneyimini hedef kitlenize nasıl yansıtacaksınız?

Turizm’de markanızı hedefe ulaştırmanın en etkili yolu Influencer Marketing!

Turizm’de Influencer Marketing’in gerekliliğini anlamak şu şekilde mümkün olabilir; Örneğin popüler arama motorları üzerinden otelinizin reklamını veriyorsunuz. Evet bu yöntem dijital pazarlama için önemli bir adımdır. Fakat otelinizin arama sonuçlarında yer alabilmesi için öncelikle hedef müşteri tarafından bilinir olması gerekmektedir. Bu noktada Influencer Marketing faaliyetleri ortaya çıkmaktadır. Influencer’ların markanızın tanıtımını yapar ve kitlelere sizin adınıza marka bilinilirliği oluşturur. Otelcilik sektöründe Influencer Marketing en etkili ve kısa zamanda sonuç veren yoldur. Çünkü sosyal medya platformlarında bu kişilerin çok önemli ve öncü bir rolü vardır. Kullanıcılar takipçisi olduğu Influencer’ların öneri ve yorumlarını dikkate alır. Bu noktada Influencer Marketing Ajansları devreye girmektedir. Markanızın için doğru Influencer seçimi sizi ileriye taşıyacaktır. Sosyal Medya Platformlarında öncü olarak görülen kişilerin markanıza referans olması hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Diğer dijital kampanyalarınızda olduğu gibi Influencer Marketing kampanyalarınızı da ölçümleyebilmek size yarar sağlayacaktır. Ölçümleme sonucunda elde ettiğiniz geri bildirimler pazarlama kampanyanızın markanıza sağladığı avantajları ortaya çıkaracaktır.

COVID-19 sonrası Turizm ve Influencer Marketing

Pandemi süreci her sektörü sekteye uğratmaya devam ederken, bu süreçten sonra hayatımızda ne gibi değişikliklerle karşılaşacağımızı düşünmeye başladık. Özellikle seyahat planlarımızda deneyimlerine güvendiğimiz, fotoğraf ve videolarından etkilendiğimiz Influencer’ların sektördeki yeri ne olacak merak içerisindeyiz.

Sosyal izolasyon süreci turizm sektörünü neredeyse durma noktasına getirmişti. Fakat normalleşme sürecine geçmeye başladığımız bu günlerde turizm sektörü hareketlenmeye başladı. Pandemi süresince yapılan araştırmalar sosyal medya kullanımının ciddi oranda arttığını gösteriyor. Sektör olarak turizm de bu artıştan olumlu sonuçlar elde etmiştir. Süreç içerisinde dijital pazarlama metotlarını kullanan ve dijital kanallarda aktif olan markalar birçok avantaj elde edecek. Müşterilerin geri bildirimleri neticesinde iyileştirmeler yapan, hedef müşteri kitlelerini genişleten ve marka bilinilirliği oluşturabilen markaları güzel günler bekliyor.

Turizm sektöründe var olmak isteyen markalar bu süreç içerisinde de sosyal medya platformlarında paylaşımlarına aynı sıklıkla devam etmelidir. Bu şekilde en çok önem verilen hijyen konusunda titizliklerini sergileyebilir ve hedef müşteri kitlelerine güven duygusunu aşılayabilirler. Bu paylaşımlar oluşturduğunuz marka algınızı korumanıza ve hedefinizdeki diğer kitlelerde ise olumlu bir algı yaratmanıza neden olacaktır. Otelcilik sektöründe Influencer Marketing markanıza iletişimde sürdürülebilirlik sağlamaktadır. Doğru Influencer Marketing Ajansıyla çalıştığınızdan emin misiniz? Cevabınız evet ise, markanızı Influencer işbirlikleriyle gündemde tutun ve potansiyel müşterilerinizde samimi bir algı yaratın. Doğru Influencer seçimi pandemi sürecinde de size katkıda bulunacaktır. Bu süreçte yarattığınız pozitif algı pandemi sürecinden sonra size hedefinizdeki müşteri kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Pandemi sürecinin evden geçirdiğimiz zamanı arttırmasıyla kendimizi bir anda dijital dünyanın içinde bulduk. Markaların bu süreçte dahi pazarlama faaliyetlerine devam edebilmesi dijitalleşmenin sağladığı avantajlardan sadece bir tanesi. Turizm sektörü süreçten en çok etkilenen ve neticesi merak edilen sektör diyebiliriz. Dijital pazarlama faaliyetlerinden, sosyal medya pazarlama ve Influencer Marketing stratejilerini uygulayan markalar bu süreçten olumlu sonuçlarla çıkacak, var olan müşterilerine ek olarak hedef kitlelerine de ulaşacaklar. Corona virüs sürecinde kişilere olumluluk aşılamış, birlik duygusunu hissettirmiş markaları süreç sonrasında çok daha güzel günler bekliyor!

Dijital dünya’da varlığınızı sürdürün, doğru kitleye ulaşmanın en kolay ve etkili yolu Influencer Marketing’i deneyimleyin!

 

MERVE DERELİ