Yonca Kunacav ile Ropörtaj

Yonca Kunacav, 244 bin takipçili, %0.95 engagement rate sahibi bir yaşam tarzı bloggerıdır. 2 çocuklu bir anne olan Yonca, özellikle lüks tatil tesisleri için önemli bir seyahat influencer’ı. Yonca Kunacav, anne hedef kitlesinin ve tatilde konfor arayanların merakla takip ettiği bir hesap. Özellikle post-pandemi döneminde tatil destinasyonlarının ve tesislerinin güven ve konforunun sorgulandığı şu günlerde, kıymetli bir ses Yonca. Kendisini iki tatil arasında köşeye kıstırdım ve sorularımı sordum; işte Yonca!

Turkfluencer- Sevgili Yonca anne bloggerlığından travel influencer şapkası altına geçişini özetler misin? Oturmuş bir aile yapısını temsil ettiğinden olsa gerek, seni hep lüks tesislerde görüyoruz. Lüks tatili, alanın olarak tasvir eder misin? Burada anne olmanın bir etkisi olduğunu düşünüyorum ne dersin?

Yonca- Aslında hayatın doğalında olduğu gibi yansıdı influencer hayatıma da ‘travel’ kısmı…
İkinci çocuktan sonra, tatil planları çocuk dostu olarak devam etti:) Böylece hep lüks ve içerisinde konforlu tatil yapabileceğim yerleri tercih etmişim şimdi bakınca. Çocuklu olunca zaten başka türlüsü pek olmuyor.
Anne olunca bütün detaylar ince elenip sık dokunuyor. Temizlik, büfe, deniz, odadan sahile yürüme mesafesi bile… Kimsenin aklına gelmeyecek detaylar bir annenin günlük rutin kontrol listesi oluyor.
Ama artık çocuklarımın biri 4, biri 6 yaşında. Bence her türlü back-pack yapıp yola da çıkılabilir kıvamına geldiler. Sanırım artık maceralara daha açığım.

Turkfluencer-Yazdığın her şeye, anne influencer’lığından gelen epey yüklü bir güven kredisi transfer ediyorsun. Bu, sana seyahat alanında da bir sorumluluk yüklüyor olmalı. Takipçilerin bir seyahat influencerı olarak senden neler bekliyor, neler duymak istiyor? Seni nasıl bir içerik alanına yöneltiyorlar?

Yonca- Takipçilerimin birçoğu anneler. Böyle olunca elbette en başta öğrenmek istedikleri şey ‘çocukla rahat tatil nerede yapılır?’
Burada şöyle bir sorumluluk oluşuyor; benim tavsiyelerim üzerine yaptıkları seçimlerde onların da benim kadar memnun kalmalarını istiyorum :)) Tersi olursa bu beni üzüyor. Bu cidden büyük bir sorumluluk.
Bu sebeple otel, rota, deniz, restoran her ne tavsiye ediyorsam oldukça şeffaf ve seçiciyim. Yaşamadan, kendim deneyimlemeden de asla içerik üretmiyorum tabi ki:)

Turkfluencer- Peki Yonca, içinde bulunduğumuz Coronalı günlerde senin işlerin nasıl etkilendi? Tamamen içeriksiz mi kaldın, yoksa tam tersine takipçilerine güven veren mesajlar yöneltmen için seni teşvik eden tesisler oldu mu? Davetler aldın mı?

Yonca- Neredeyse bütün influencerlarda Corona içerikleri oluşmaya başladı. Travel ya da anne influencerlığın harici bir şey oldu. Yemek tarifleri, ev dekorasyonu ve gündemle ilgili içerikler oluştu.
Ben de dahil uzun süre evde kalan herkes tatil hayalleri kurdu oturduğu yerde 🙂
Sonrasında Covid19 önlemli tatil planlarıyla devam etti süreç yasaklar da kalkınca…
Biz de çocukların da seveceği, havuzlu bir villa kiralayarak tatile başladık hemen Fethiye’de.
Şu an tesisler teşvik ediyor bizleri. Bir çok tesis son derece titiz ve sürece hakim. Biz influencerların desteğinin tesisler için bu dönem çok daha değerli olduğunu düşünüyorum. Tesisleri de bu konuda oldukça bilinçli görüyorum.

Turkfluencer- Bu kriz günlerinde bir tesiste ağırlanırken nasıl içerikler üretmeye özen gösteriyorsun? Sana ne gibi sorular ve yorumlar geliyor? Yaşadıklarını aktarırken nelere dikkat ediyorsun?

Yonca- Story ve post’larımda daha da aktif oluyorum tatillerimde. Mümkün olduğunca doğal, kendi halinde olduğu gibi ve de güzel bir şekilde yansıtmaya çalışıyorum tesis özelliklerini takipçilerime. Gerçekçilik benim için çok önemli.
Anlık ve doğal içerikler çok sevildiği gibi, tesisle ilgili kendi izlenimlerim ve yorumlarımı yansıtmaya özen gösteriyorum.
Yorumlar çoğunlukla güzel enerjili oluyor. Bol bol paylaşım bekliyor takipçiler. Etkileşimler artıyor böyle dönemlerde.
En çok fiyatla ilgili sorular geliyor. Diğer her detayı özenle yansıttığımız için belki de fiyat kısmını da bizden öğrenmek istiyorlar. Çünkü burada bir güven ilişkisi var.
Sonrasında en çok gelen sorular, yemek, temizlik ve tesisin diğer öne çıkan özellikleriyle ilgili oluyor.

Turkfluencer- Genel olarak bir seyahat influencerı bir tesiste ağırlanırken, öncesinde ve sonrasında neler yaşıyor? Elinde bir sihirli değnek olsa tesis sahiplerini nasıl yönlendirirdin? Bir seyahat influencerının maksimum verimli içerik üretebilmesi için tesisler nelere önem vermeli?

Yonca- Tesisi seçtikten sonra bence en önemli şey tesisteki personel. Tatili gülümseyerek ve pozitif geçirmenize sebep oluyor personel davranışı diye düşünüyorum. Bütün enerjiyi değiştirebiliyor, çok etkili oluyor.
Ya da tam tersi buna bağlı tesisin negatif anılması da söz konusu ne yazık ki.
Elimde sihirli bir değnek olsa tesis sahiplerinin olabildiğince çözüm odaklı ve ayrıca son trendleri takip ederek sürekli güncel kalmalarını isterdim. Burada bizimle tesis yöneticilerinin el ele kalması çok önemli. İçeriklerin doyurucu olmasını çok etkiliyor bu yakın ilişki.
Bizlerin maksimum verimli içerik üretebilmesi için görsellik de çok önemli. Bir influencer’ın içeriğinin çok önemli bir kısmını görsellik oluşturuyor. Ben de buna çok önem veriyorum. Bu konuda titizlik gerekiyor.
Tesisin sosyal faaliyetleri, jestleri ve enerjisi bizim daha verimli içerikler üretmemizde destekleyici rol oynuyor.

Sevgili Yonca nereye derse oraya gideriz, enerjisi öyle yüksek, öyle gerçek ki… İçinde bulunduğumuz bu günlerde özellikle samimiyet, gerçeklik ve detaycılık en çok aradıklarımız. Biri elimizden tutsun da götürsün, biri bir restoranı denesin de biz de yiyelim, biri o denize atlasın da biz de girelim istiyoruz. Lütfen daha çok gezin influencerlar!